10 ayda 240 kadın...

10 ayda 240 kadın...

Hürriyet yazarı Ayşe Arman çözümsüz kalan kadın cinayetlerine köşesinden tepki gösterdi. Arman, "El insaf! 10 ayda 240 kadın katledildi hâlâ bir çözüm yok" dedi.

A+A-

Hürriyet yazarı Ayşe Arman bianet editörlerinden Çiçek Tahaoğlu’yla yaptığı görüşmeyi yazdı.

Yazıdan bir bölüm şu şekilde:

"2017 bitmek üzere... 2017’yi kadına şiddet, istismar ve tecavüz açısından değerlendirebilir misin?

2017’nin ilk 10 ayında, en az 240 kadının öldürüldüğünü biliyoruz. Bu 240 kadın, kocaları, eski kocaları, sevgilileri, erkek akrabaları, yani en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülmüş kadınlar. Bu 240 cinayet dışında, henüz aydınlatılmamış kadın cinayetleri, sistematik şiddet gören kadınların intiharları da mevcut.

Peki geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda...

2017’yle göçmen ve mülteci kadınlara yönelen şiddet ve cinayetlerin arttığını görüyoruz. 2016 çetelesinde, öldürülen 261 kadının 6’sı mülteciydi. 2017’nin ilk 10 ayında ise 14 mülteci kadın öldürüldü. Şiddet, cinsel taciz ve çocuk istismarı kategorilerinde de maalesef çok sayıda mülteci kadın ve kız çocuğu var. Ülkelerindeki savaştan kaçıp bambaşka bir şiddet ortamına düşen kadınlar ve kız çocuklarından bahsediyoruz.

Ya boşanmak istediği erkekler tarafından öldürülen kadınlar...

Onların sayısı da artıyor. 2017’nin ilk 10 ayında boşanmak/ayrılmak istediği ya da evlilik teklifini reddettiği erkekler tarafından öldürülen kadınların oranı yüzde 23. Kızının ya da arkadaşının boşanmak istediği erkekler tarafından öldürülen kadınların oranı ise yüzde 4.

Türkiye’de boşanma artıyor mu?

Hayır. TÜİK verileri boşanmaların artmadığını gösteriyor. Bianet çeteleleri ise, boşanmayı bahane ederek işlenen cinayetlerin arttığını ortaya koyuyor!

Bir de göz önünde işlenen cinayetler var...

Evet. Ekim 2017’de gerçekleşen 31 kadın cinayetinin yüzde 26’sı adliye önü, okul çıkışı, otobüs durağı, sokak ortası gibi mekânlarda yaşandı. 2016’da bu oran yüzde 13.5’ti.

Artmış yani...

Evet. Bir diğer sorun da cezaevinden izin alarak çıkıp kadınları öldüren, tecavüz eden erkekler. 2016’da yüzde 4 olan bu oran, 2017’de artmış görünüyor."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.